Sliač

Kúpele boli už od čias starovekého Ríma obľúbeným miestom, kde sa ľudia schádzali za účelom liečenia svojich ťažkostí či oddychovej relaxácie. Inak tomu nie je ani dnes a pre turistov či návštevníkov je na Slovensku niekoľko kúpeľov a kúpeľných miest s bohatým programom a turistickým vyžitím. Jedným z takýchto miest je aj Sliač – skromné mestečko v Banskobystrickom kraji, ktoré je však o to rozmanitejšie a zaujímavejšie.

Legendárne kúpele

Kúpele Sliač majú za sebou históriu plnú legiend. V časoch minulých totiž ľudia netušili, aké bohatstvo sa im pod nohami skrýva. V okolí termálnych prameňov uhynulo množstvo menších zvieratiek a vtákov. To bolo spôsobené vodou s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Takéto pramene sa nachádzajú na celom svete celkovo iba štyri. Voda v Sliači je vďaka svojmu obsahu ako stvorená pre pacientov s problémami obehovej sústavy, srdcovo-cievnymi ochoreniami a tráviacimi ťažkosťami.
Nielen pacienti, ale aj turisti sa môžu zrelaxovať v rôznych minerálnych bazénoch, či absolvovať rozličné druhy masáží, ktoré priaznivo pôsobia na celotelové svalstvo. Po dlhom dni strávenom vo vode je možno zúčastniť sa športových aktivít, ale aj turistických vychádzok.

Kostol z 13. storočia

V Sliači sa nachádza ranogotický rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša z 13. storočia. Zaujímavou je aj stará zvonica pri kostole, v ktorej sú tri zvony. Zvon „Mikuláš“ patrí k najstarším a najväčším na Slovensku.

Okolie plné zaujímavostí

Sliač sa môže pýšiť umiestnením, okolo ktorého je v blízko množstvo rôznych zaujímavostí. Do 5 kilometrov je možné navštíviť Zvolenský hrad či chránenú oblasť Sliačske travertíny plnú močiarov a bielych travertínov. Pri ochote zájsť trochu ďalej môžu turisti navštíviť Harmaneckú jaskyňu, Holiday Park Kováčová, Vígľašský hrad či Badínsky prales. Samozrejmosťou sú aj možnosti lyžovania – v okolí do dvadsiatich kilometrov je k dispozícii niekoľko vynikajúcich lyžiarskych stredísk vrátane Kráľovej, Ski centrum Tajov, Ski Králiky alebo Skalka pri Kremenci.

Letisko

Neodmysliteľnou súčasťou Sliača je aj letisko, kedysi známe pod názvom „Tri duby“. Od roku 2011 bolo spustených niekoľko charterových liniek do obľúbených prímorských dovolenkových destinácií.  Letisko v Sliači je známe je najmä podujatím Medzinárodné letecké dni Slovak International Air Fest, na ktorom môžu návštevníci vidieť jedinečné predstavenia profesionálnych aj vojenských letových jednotiek, ktoré sú navyše k dispozícii k nahliadnutiu priamo na pristávacej dráhe.

Chcete si pozrieť Sliač a jeho okolie  a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie priamo v meste Sliač a tiež v lokalite Kremnické vrchy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *