Banská Bystrica

Banská Bystrica je mestom, pri ktorom si väčšina z nás spomenie na Slovenské národné povstanie, ktoré navždy zmenilo tvár a budúcnosť vtedajšieho Slovenska. Dnes toto šieste najväčšie mesto na Slovensku láka turistov nielen bohatou vojenskou a banskou históriou, ale taktiež krásnymi pamiatkam a stavbami bohatými na architektúru.

História a kultúra pre romantikov

Už od roku 1949 sídli v Banskej Bystrici Štátna opera, ktorá už od svojho vzniku inscenuje množstvo muzikálových, operných a baletných vystúpení, ktoré si návštevníci môžu pozrieť aj dnes. To, že je Banská Bystrica romantickým mestom, potvrdzuje nielen prítomnosť opery, ale aj množstvo umeleckých škôl či bábkarských divadiel, ktoré s obľubou navštevujú najmä turisti s umeleckým cítením.
Súčasťou tohto mesta je aj historické námestie s hudobnou fontánou, či hvezdáreň na Vartovke, ktorá prijíma turistov nielen za účelom pozorovania hviezdnej oblohy, ale ponúka aj možnosť rôznych besiedok či filmových večerov. Banská Bystrica je známa taktiež jednou zaujímavou dominantou – ide o šikmú vežu na námestí, ktorej nahnutie bolo spôsobené stavebnými úpravami a dnes ponúka možnosť pokochať sa výhľadom na celé mesto.

Prales pre náročných

Pre historicky založených návštevníkov je k dispozícii Múzeum Slovenského národného povstania so stálou expozíciou či pamätník, ktorý im môže pripomenúť bohatú históriu tohto štátu. Náročnejší návštevníci sa však môžu vybrať do blízkeho Badínskeho pralesa, ktorý patrí medzi najstaršiu chránenú lokalitu na Slovensku a ponúka pohľad na jedinečnú vegetáciu, ktorá nemá obdoby v celej strednej Európe. V prípade želanej turistiky sú v blízkosti Kremnické vrchy alebo Veľká Fatra.

Nákupy

Po prechádzke po samotnom meste, poprípade jeho okolí, si návštevníci môžu odpočinúť v Europa Shopping Centre, najväčšom nákupnom centre, ktoré svojim zákazníkom ponúka niekoľko desiatok obchodov vrátane potravín, reštaurácií či detských kútikov.

Banská Bystrica je mestom s historickou atmosférou, ktorú je však možné precítiť iba osobnou návštevou. Je taktiež srdcom Slovenska, ktoré má návštevníkom stále čo ponúknuť aj v prípade, ak ju nenavštívili po prvýkrát.

Chcete si pozrieť Banskú Bystricu a jej okolie  a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie priamo v meste Banská Bystrica alebo v blízkom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *