Spiš

Spiš je pre Slovensko veľmi známym regiónom, v ktorom sa sústreďuje turistický ruch. Oblasť Spiša zasahuje do národných parkov:Tatranský národný park, národný park Pieniny, národný park Slovenský raj, národný park Nízke Tatry. Vďaka tomu, je Spiš obľúbenou lokalitou pre turistov a cykloturistov. Na Spiši je viacero historických miest svetového významu, ktorých pamiatky sú spomenuté v každej dejepisnej knihe. Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, či Spišská Nová Ves majú turistom čo ponúknuť v každom ročnom období. Tvár Spiša však nie je iba historická. V blízkosti je množstvo lyžiarskych centier, kúpeľov a miest so špecifickým nádychom.

Spiš – klenotnica Slovenska?

Spiš nie je v mnohých zdrojoch uvádzaný ako klenotnica Slovenska iba náhodou. Lákavých pamiatok je hneď niekoľko – chrám svätého Jakuba v Levoči s najznámejším vyrezávaným oltárom na svete, prírodná rezervácia Dreveník, hrad v Kežmarku, hrad v Starej Ľubovni, mestská rezervácia Spišská Sobota v Poprade. Nad celým regiónom bdie mohutná dominanta, patriaca do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Je ním Spišský hrad, zrúcanina na hradnom brale, ktorá láka turistov prezrieť si pozostatky múrov opevnenia, ktoré kedysi bránili celé okolie pred vpádmi nepriateľských vojsk.
Na Spiši sa nachádza niekoľko ďalších významných miest so známymi pamiatkami. Jednou z nich je Spišská Kapitula, sídlo Spišskej diecézy. Obdivovať tu môžete na výzdobu bohatú katedrálu svätého Martina s jedenástimi oltármi, troma organmi a piatimi zvonmi. V blízkosti je taktiež obec Žehra so zachovalým stredovekým Kostolom Svätého Ducha s významnými maľbami a atypickou vežou. Spišský hrad, Spišská kapitula, aj Kostol Svätého Ducha v Žehre boli v roku 1993 zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu „Spišský hrad a pamiatky okolia„.

Najvyššia kostolná veža

Medzi jedno z najväčších miest na Spiši patrí Spišská Nová Ves, obohnaná niekoľkými vodnými tokmi. Dominantou mesta je Reduta, v ktorej sídli ochotnícky súbor, ale aj profesionálni herci Spišského divadla. Súčasťou kultúry mesta je aj Múzeum Spiša, expozícia Slovenského technického múzea, či niekoľko pomníkov spomínajúcich na obdobie druhej svetovej vojny.
Najväčším lákadlom pre turistov je dozaista najvyššia kostolná veža vo východnej Európe, ktorá ponúka výhľad na celý Spiš z balkónov, ku ktorým vedie až 159 schodov. Pre rodiny s deťmi je v Spišskej Novej Vsi k dispozícii ZOO alebo Lanový park Monkeyland. Na okraji Spišskej Novej Vsi, v mestskej časti Ferčekovce sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Rittenberg.

Chcete si pozrieť Spiš a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie v lokalite Spiš

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *