Kysuce

Región Kysuce sa nachádza na severo-západe Slovenska. Cez celý tento nádherný kraj sa tiahnu Kysucké Beskydy, ktorých dominantou je vrch Veľká Rača. Tak počas zimy, ako aj leta, máte v tomto regióne čo robiť. Rôzne športy, turistika, cykloturistika, ale aj taká nevšedná jazda na koni sú skvelými aktivitami.

Oščadnica – Veľká Rača

Zima je na Kysuciach väčšinou plná snehu, čo však prospieva najmä lyžiarskym strediskám, ktoré sa tešia veľkej obľube. Za všetky spomenieme azda len Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica, ktorá disponuje veľmi kvalitnými lyžiarskymi podmienkami a s obľubou ju navštevujú aj turisti z Česka či Poľska. Ak by ste však chceli lyžovať medzi menším počtom ľudí, stačí zájsť na Kysuckú lyžiarsku magistrálu. Počas leta sa môžete zasa vyšantiť v centre Sun Paradise Veľká Rača Oščadnica, ktoré okrem iného ponúka aj bobovú dráhu či lanový park. Pre adrenalínových turistov je pripravená aj lezecká stena a deťom sú určené kolobežky či iné atrakcie, pri ktorých sa rozhodne nudiť nebudú.

Makov

Pre lyžiarov je pripravená aj oblasť Makov, ktorá predstavuje zároveň najstaršiu chránenú krajinnú oblasť. Ak už zavítate do tejto oblasti, určite si všimnite aj brest hrabolistý, ktorý rozhodne stojí za zmienku.

Kysucká cyklomagistrála

Ak sa rozhodnete prebádať Kysuce, máte k dispozícii nielen (vaše) auto, ale taktiež aj bicykle. Požičať si ich môžete na viacerých miestach. Cyklistika a cykloturistika na Kysuciach sa vyznačuje skvelými cyklistickými trasami a turistickými chodníkmi, ktoré sa rozhodne zapáčia. Takmer celým územím Kysúc prechádza Kysucká cyklomagistrála, ktorej začiatok sa nachádza v obci Kotešová a koniec v Kysuckom Novom Meste. Na takmer 131 – kilometrovej trase máte možnosť vidieť mnohé zaujímavosti tohto kraja, pričom sa vám naskytá pohľad na mnohé výnimočné miesta, ktoré inde na Slovensku, ani vo svete nenájdete.

Skanzen kysuckej dediny

vo Vychylovke svojou veľkosťou a tým, čo ponúka, je jedným z najrozsiahlejších skanzenov na Slovensku. Nachádza sa tu aj historická lesná úvraťová železnica. V takmer panenskej prírode nájdu mnohí návštevníci pohľad na život, kultúru a zvyklosti ľudí, ktorí žijú v tomto regióne. Artefakty, ktoré musia byť zakryté, aby sa neporušili, nájdete v mnohých budovách skanzenu. Všetko ostatné sa nachádza vonku – pestovanie tradičných plodín, chov domácich zvierat či ukážky jedál, ktoré sa varili v minulosti. Hlavná sezóna prináša pre zákazníkov počas nedele aj novinku, a to tematické programy, kedy sa návštevníkom ukazujú rôzne tradičné remeslá a môžu si taktiež vypočuť aj tradičný kysucký folklór preslávený aj za hranicami. Ak budete mať chuť a silu v nohách, pokojne si zo skanzenu môžete zájsť aj na Súľovské skaly, respektíve Súľovský a Hričovský hrad.

Orloj

V obci Stará Bystrica môžete obdivovať jediný Slovenský orloj, ktorý zobrazuje presný čas, polohy mesiaca, fázy mesiaca, polohu slnka v znamení zverokruhu. Slovenský orloj v Starej Bystrici je zároveň aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.

Pútnické miesto

Kysuce sú známe aj pútnickým miestom Turzovka Živčáková, kde sa zjavila Panna Mária.

Ropa na Slovensku

Kysucká obec Korňa sa pýši ropným prameňom. Tento jedinečný vysokokvalitný ropný prameň je prírodná chránená pamiatka. Z blízkeho parkoviska je to len 100 m, vstup je voľný. Nezabudnite sa zastaviť a pozrieť si na vlastné oči, ako vyzerá vyvierajúca ropa.

Chcete si pozrieť Kysuce a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie na Kysuciach.

Komentáre sú uzavreté.