Podhájska

Jednou z najstarších obcí na Slovensku je práve Podhájska, ktorej vznik sa datuje až do roku 1075. Podhájsku by sme mohli lokalizovať na južných výbežkoch Pohronskej pahorkatiny, a to v nadmorskej výške približne 170 metrov. Obec Podhájska má dve časti, a to časť Belek a Svätuša. Do Podhájskej môžete cestovať aj vlakom.

Termálne kúpalisko

V obci Podhájska nájdete známe termálne kúpalisko, v ktorom sa nachádza silne mineralizovaná liečivá voda, ktorá pulzuje pod obcou Podhájska. Geotermálna voda pri výstupe na zemský povrch dosahuje teplotu až 80°C. Voda v Podhájskej je svojim zložením porovnateľná s vodou z Mŕtveho mora. Liečivé účinky tejto vody sú lákadlom pre ľudí s mnohými chorobami, avšak najmä s problémami pohybového ústrojenstva. Na celkovej ploche 14 ha, ktorý areál termálneho kúpaliska v Podhájskej zaberá, sa môžu vyšantiť tak deti, ako aj dospelí. Už v roku 1973 bol navŕtaný geotermálny prameň v hĺbke 1900 metrov. Odvtedy to šlo prakticky samo a dnes je termálne kúpalisko Podhájska známym pojmom aj za hranicami. Nájdete tu sedacie bazény, plavecké bazény, ale aj detské bazény, či športové ihriská a iné atrakcie pre dokonalý relax. V areáli termálneho kúpaliska Podhájska je aj obľúbené wellness centrum Aquamarin, ktoré ponúka komplex služieb pre oddych a relaxáciu. Termálne kúpalisko Podhájska je otvorené celoročne.

Turistika

Nádherné prostredie tohto kraja priam láka obuť si turistické topánky a vyjsť do prírody. Pohronská pahorkatina prináša mnoho tajuplných zátiší, ktoré môžete objavovať tak peši, ako aj na bicykli. Počas zimnej sezóny tu nájdete množstvo kopcov a svahov, kde sa môžete sánkovať a bežkovať.

Kam sa treba pozrieť?

Arborétum Mlyňany sa nachádza v dedinke Vieska nad Žitavou. Nájdete tu veľmi pekný park, ktorý bol založený už v roku 1892 a ponúka svojim návštevníkom pohľad na staré dreviny a rastliny, na Európsku a Japonskú záhradu, Kanadský les, Himaláje či strednú a prednú Áziu.
Deti určite ocenia aj výlet za zvieratkami. Mašekov mlyn sa skladá hneď z niekoľkých budov a z dostatočne veľkej plochy, na ktorej nájdete rôzne domáce zvieratá. Nechýbajú však ani staré furmanské vozy, mlynské kamene, rôzne studne, ale aj mlynárov dom a dom pre tovarišov.
Či už máte radi kone alebo nie, rozhodne sa vám zapáči aj na Ranči u Bobiho. Nájdete tu množstvo atrakcií, okrem nádherných koní, na ktorých si môžete zajazdiť, aj tenis, minigolf či bowling, ktoré predstavujú skvelý spôsob trávenia voľného času. Vidiek si tak môžete vychutnať plnými dúškami a doniesť si len tie najkrajšie spomienky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *