Terchová

Juraj Jánošík aj sekerka

Obec Terchová leží na našej mape už vyše 400 rokov. Tento kraj bol však mnohým známy ešte skôr. Azda tým najvýraznejším symbolom pre Terchovú je Jánošík a sekerka. Sekerku však nespomíname celkom náhodou, keďže práve Bronzová sekerka je najstarší doklad o pobyte človeka na tomto území. Za ten čas si Terchová získala popularitu nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Dnes poznáme Terchovú najmä v súvislosti s Jánošíkom, ktorý sa v Terchovej narodil a o ktorom tu panujú mnohé legendy. Tento kraj je veľmi krásny, ponúka mnohé kultúrne podujatia počas celého roku a často to „pravé Slovensko“ zažijete práve pri pohľade na nespočetné drevenice a nádherné zelené lúky v letnom období.

Turistický vláčik

Ak sa chcete dozvedieť o Terchovej niečo viac z úst sprievodcu, nezabudnite využiť Terchovský vláčik. Práve on vám umožní vidieť celú krásu tohto kraja, ukáže vám všetky zákutia Terchovej a taktiež sa dozviete niečo viac o histórií, tradíciách, Jánošíkovi, ale aj o všetky poverách a legendách, ktoré sa tradujú. Nad Terchovou sa vyníma aj unikátna socha slávneho rodáka Juraja Jánošíka v nadživotnej veľkosti a tiež si môžete pozrieť drevený betlehem.

Kam sa treba pozrieť?

Tradície ešte detailnejšie ponúka Salaš vo Vrátnej doline, ktorý predstavuje akúsi „oázu“ oddychu a pokoja pre mnohých turistov. Nielen deti sa tu naučia niečo viac o tom, ako ľudia kedysi fungovali a ako sa museli starať o zvieratá, či obživu. Tento konkrétny salaš je prevádzkovaný od mája do konca leta, teda ideálne by bolo, ak by ste spojili jeho návštevu aj spolu s letnou dovolenkou práve v prírode. Leto ponúka však aj iné možnosti, ako stráviť svoj voľný čas v okolí Terchovej. Mnohí z vás určite využijú splavovanie rieky Váh a Orava. K dispozícií máte hneď niekoľko subjektov a miest, kde si možno požičať potrebné komponenty a splaviť zopár kilometrov týchto dvoch riek.
Za oddychom sa určite vydajte do Dolného Kubína. Práve tu sa nachádza aquapark, ktorý okrem klasických bazénov ponúka aj dve vírivky či tobogány, na ktorých sa vyšantia nielen deti.

Jánošíkove diery

Za zmienku však stoja aj Jánošíkove diery, ktoré sú viac ako rozľahlé a ponúkajú mnohé viac či menej prebádané uličky, cestičky a chodníky, po ktorých sa mal niekedy v minulosti pohybovať práve Jánošík. Či to tak už bolo alebo nie, rozhodne by ste mali zdolať aj vy zopár krásnych kilometrov po tiesňavách, roklinách a kaňonoch. Krásna Krivánska Malá Fatra čaká aj na vás.

Zázrivá

Ak by ste predsa len nemali „dosť“, pokojne zájdite aj do susednej Zázrivej, kde sa nachádzajú nielen zvonice, ale aj veľmi milí ľudia, ktorí sú nesmierne pohostinní.

Chcete navštíviť obec Terchová a neviete, kde sa ubytovať?

Pozrite si naše tipy na ubytovanie v Terchovej a ubytovanie v Zázrivej a tiež v blízkom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *