Slovenský raj

Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa skrýva jedno z najkrajších miest na Slovensku. Miesto, ktoré má slovo raj už v názve. Ide o skutočný raj – národný park Slovenský raj, ktorý je prírodným klenotom ponúkajúcim množstvo turistických trás v lesoch, popri skalách a vodopádoch, často s turistickými rebríkmi a umelo vybudovanými schodíkmi. Na svoje si však prídu aj milovníci bicyklovania, či blízkych historických pamiatok.

Stovky jaskýň a zvierat

O veľkosti a majestátnosti Slovenského raja vypovedá fakt, že sa v ňom v súčasnosti eviduje vyše 400 jaskýň, z ktorých stále nebola preskúmaná ani len polovica. Pre turistov je prístupná najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku plná stalaktitov a stalagmitov – Dobšinská ľadová jaskyňa.
Pri prechádzkach turistickými chodníčkami môžu turisti stretnúť mnoho zvierat, ktoré doteraz poznali iba zo strán prírodopisných knižiek. Súčasťou fauny tejto oblasti sú vlci, rysy, kuny či kamzíky, rovnako však jastraby, orly či sokoly. Obľúbené turistické trasy vedú k najznámejším strediskám Slovenského raja: Letanovský mlyn, Podlesok, Čingov, Košiarny briežok, Prielom Hornádu, Geravy, Kláštorisko… Tieto trasy však nie sú iba jednodňovou záležitosťou – v Slovenskom raji je k dispozícii až 300 kilometrov chodníčkov!

Aktivity pre celú rodinu

V oblasti Slovenského raja je k dispozícii niekoľko desiatok aktivít vhodných pre všetkých členov rodiny. Starším a odvážnejším toto miesto ponúka lezenie po skalách, či lezenie na ľade, zatiaľ čo tých mladších môžu zaujať koníky či skutočný lanový park priamo na stromoch. V Slovenskom raji je viacero lyžiarskych stredísk. Najznámejším je lyžiarske stredisko Mlynky: Mlynky – Biele vody, Mlynky – Gugel, Mlynky – Kruhová, Dedinky, Dobšinská Maša, lyžiarske stredisko Mraznica, Ski Center Plejsy, lyžiarske stredisko Spišská Nová Ves – Rittenberg.
Táto čarokrásna príroda ukrýva však aj historické a kultúrne pamiatky: Spišský hrad, Muránsky hrad, Kaštieľ Betliar a ďalšie.

Kúpanie, člnkovanie, ba aj potápanie

V Slovenskom raji si na svoje prídu nielen turisti, cykloturisti, lyžiari, či milovníci histórie. Určite tu radi zavítajú aj milovníci vody. Vodná nádrž Palcmanská Maša pri obci Dedinky v lete ponúka možnosti kúpania, člnkovania a rybolovu. Palcmanská Maša je tiež obľúbenou lokalitou pre potápačov.

Chcete si pozrieť krásy Slovenského raja a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie v Slovenskom raji.

Komentáre sú uzavreté.