Ružomberok

Na západe Liptovskej kotliny leží menšie mesto, obklopené pohoriami Veľká Fatra, Nízke Tatry a Chočské vrchy. Ružomberok pre turistov ponúka bohaté kultúrne vyžitie s možnosťou návštevy blízkeho lyžiarskeho strediska Ski park Malinô Brdo, známeho svojimi upravovanými zjazdovkami a turistickým servisom. Vďaka významnej polohe tohto mesta je možné podniknúť množstvo výletov za pamiatkami, zábavou či spoznávaním kraja.

Historické mesto

Históriu Ružomberka, ktorá je stará niekoľko stoviek rokov, dnes možno spoznávať prostredníctvom zachovalých budov a expozícií v dostupných galériách. V meste sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok vrátane mestského úradu, železničnej stanice, Kaštieľa sv. Žofie, či pamätníkov venovaných búrlivému vojnovému obdobiu. Mesto je taktiež rodiskom Andreja Hlinku, ktorému bol v meste vybudovaný samostatný kultúrny dom a mauzóleum, ktoré sú spomienkou na život tohto velikána slovenských dejín.

Moderné lyžiarske stredisko

Neďaleko historického mesta Ružomberok sa nachádza známe moderné lyžiarske stredisko Ski park Malinô Brdo, ktoré návštevníkom poskytuje vynikajúce podmienky pre lyžovanie a ďalšie zimné aktivity. Súčasťou strediska je vyše desať kilometrov zjazdoviek, umelý sneh či kabínková lanovka premávajúca na úseku takmer dvoch kilometrov – dokonca aj v letnom období. Pre lyžiarov je ďalej dostupných niekoľko požičovní a lyžiarska škola, ktorá sa nebojí ani tých najväčších výziev.
Prostredie strediska Malinô Brdo je skvelým výberom aj letnom období, ak chcete zažiť množstvo neobvyklých aktivít so svojou rodinou. K dispozícii sú adrenalínové horské káry, kolobežky či najväčší bike park, na svoje si však prídu aj milovníci pokojného rybárčenia. Mladších návštevníkov možno presvedčiť na lanové centrum Tarzania.

Blízko aj za turistikou

Turisti určite ocenia Ružomberok ako priame východisko do srdca Veľkej Fatry ponúkajúcej turistické chodníčky na hrebene, ktoré ich za túry v prostredí prírody odmenia neopakovateľným výhľadom. Súčasťou Ružomberka je aj jedna z najznámejších dediniek na Slovensku – Vlkolínec. Architektúra tohto miesta bola už niekoľkokrát ocenená pozornosťou ľudí z celého sveta, čo možno pripísať typickým domčekom so šindľovou strechou, či kostolíku vybudovaného v roku 1875. Vlkolínec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry zapísanou do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Chcete navštíviť Ružomberok a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie v Ružomberku a tiež v blízkom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *