Orava

Oravu radíme medzi jednu z najznámejších oblastí na Slovensku. Mnoho ľudí si Oravu spája s tradičným spôsobom života, teda akési pastierstvo, bačovanie a celkovo veľmi jednoduchý život. Pravdou však je, že tento región je veľmi rýchlo sa rozvíjajúci a ponúka celý rad možností, ako stráviť svoj voľný čas a ako Oravu spoznať aj celkom iným spôsobom. Ľudová kultúra a mnohé tradičné zvyky či objekty, v ktorých domáci bývajú, láka nielen tunajších, ale aj zahraničných turistov.

Oravský hrad

Na Orave vás určite zaujmú historické pamiatky. Tých je tu viac ako dosť a budete mať problém vybrať si len niekoľko z nich na návštevu. Určite vás  zaujme informácia, že práve Oravský hrad je najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Okrem rôznych stavebných štýlov ponúka návštevníkom pohľad aj do prírodovednej a etnografickej expozície, pozrieť sa môžete aj na výstavu zbraní. Ak ste sa chceli niekedy povoziť v kočiari alebo vás kočiare a sane spolu s koňmi vždy fascinovali, práve pod Oravským hradom je situované Múzeum šľachtických kočiarov s najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku.

Galéria a múzea

Na Orave vás čaká taktiež Oravská galéria, ktorú nájdete v Dolnom Kubíne, ale aj Čaplovičova knižnica a Florinov dom, ktorý nesie meno známeho básnika Florina – spoluorganizátora Hviezdoslavovho Kubína.
Spoznať Oravu môžete aj prostredníctvom Oravskej Lesnej. Tu sa nachádza unikátna lesná železnica, ktorá slúžia v minulosti na prepravu dreva. V roku 2008 prišlo k jej obnoveniu a dnes je celkom frekventovane využívaná. Mnoho vecí však vonku voľne nenájdete. Aj preto je nutné niekedy zájsť do múzea, a to v prípade Oravy do Múzea oravskej dediny v Zuberci. Tento areál je rozčlenený na 5 architektonických celkov. Je to nielen skvelý náhľad do minulosti, ako vtedy ľudia žili, ale múzeum slúži aj na uvedomenie si skutočných hodnôt v živote.

Hviezdoslavova hájovňa

V obci Oravská Polhora sa nachádza Hviezdoslavova hájovňa, ktorú navštevoval aj slávny oravský rodák Pavol Országh – Hviezdoslav.

Socha Ježiša Krista

Zaujímavosťou je aj kópia slávnej brazílskej sochy Ježiša Krista v Rio de Janeiro. Nájdete ju v obci Klin pri Oravskej priehrade. Socha na Orave nie je žiadnou malou replikou, má výšku 9 a pol metra a váži 23 ton.

Ľudové remeslá

Orava je charakteristická aj tradičnými remeslami, ktoré tu nájdete. Sú to predovšetkým hrnčiarstvo, rezbárstvo, ale aj tkáčstvo či kožušníctvo, ktoré vyplýva z chovu oviec.

Plte a rafting

Atrakciou pre mnohých je splavovanie riek. Splavovať rieku Orava popod skalné bralo Oravského hradu môžete aj sami. Všetko potrebné na splav si výhodne požičiate na mieste, nemusíte mať ani skúsenosti s raftingom. Alebo sa po rieke Orava môžete plaviť na pltiach s pltníkom, ktorý vám počas splavu aj povie čo-to z histórie samotnej Oravy.

Oravice

Pri návšteve Oravy určite nevynechajte Oravice. Je tu letné termálne kúpalisko, ale aj moderný celoročne otvorený aquapark s geotermálnou vodou. Ak aquapark v Oraviciach navštívite v zime, poteší vás, že v tesnej blízkosti kúpaliska môžete zažiť aj skvelú lyžovačku. Zjazdovky lyžiarskeho strediska Ski Park Oravice sú totiž hneď pri vstupnej bráne do aquaparku. Dopoludnia môžete lyžovať a potom šup rovno do bazéna s príjemnou teplou vodou 🙂

Lyžovačka

V prípade, že cestujete na Oravu počas zimnej sezóny, určite navštívte aj Ski park Kubínska hoľa. Tu sa pokojne môžete vyšantiť tak na lyžiach, ako aj na snowboarde. Celkovo tu zvyknú byť počas celej lyžiarskej sezóny veľmi dobré podmienky a dostatok snehu. Pochvaľovať si budete určite aj veľmi dobré služby, ako občerstvenie, či požičanie lyžiarskych a snowboardových komponentov. Ďalšie obľúbené a nemenej známe lyžiarske strediská na Orave sú ORAVA SNOW Oravská Lesná, Ski Vitanová, Ski Nižná Uhliská, Ski centrum Zuberec Milotín Janovky.

Chcete si pozrieť krásy Oravy a neviete, kde sa ubytovať?
Pozrite si naše tipy na ubytovanie na Orave a tiež v blízkom okolí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *