Veľká noc

Veľká noc - kraslice

Veľká noc na Slovensku

Veľká noc sa na Slovensku už tradične oslavuje prvú nedeľu po prvom splne mesiaca po jarnej rovnodennosti.
V oslavách tohto sviatku sa snúbi množstvo kresťanských a pohanských tradícií. Ich priebeh sa mierne líši podľa oblastí Slovenska.
Kresťania si počas týchto dní pripomínajú ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. V tradičnej kultúre sa Veľká noc spája so zvykmi spojenými s príchodom jari. Životy Slovanov, našich predkov totiž vo veľkej miere ovplyvňoval prírodný cyklus. Preto sa aj obdobie prechodu končiacej zimy a prichádzajúcej jari nieslo v znamení obradov a úkonov, ktoré mali zabezpečiť hojnosť, prosperitu, zdravie a ochranu pred nečistými silami.

Prípravy na Veľkú noc

Týždeň, ktorý končí veľkonočným pondelkom, sa nesie v znamení príprav. Významnú úlohu v nich hrajú voda, oheň, zeleň a vajíčka. Chystajú sa tradičné špeciality na sviatočný stôl ako pečená jahňacina, zabíjačkové špeciality, kysnuté koláče, či hrudka. V minulosti sa zvykol v domácnostiach klásť nový oheň a až na ňom sa potom pripravovali spomínané pokrmy.

Veľkonočné tradície – kraslice, šibačka a oblievačka

Zvykom bolo aj ranné očistné umývanie sa v potoku. Dodnes pretrval zvyk zbierať bahniatka, ktoré sa dávajú posvätiť v kostole. Chlapci vyrážajú na zber mäkkých vŕbových prútikov. Z nich si upletú korbáč, ktorý si ozdobia farebnými stuhami.

Dievčatá sa zase venujú maľovaniu a zdobeniu kraslíc. Vyfúknuté slepačie vajcia sa dekorujú najrôznejšími technikami – batikovaním, voskovaním alebo farbením pomocou prírodných materiálov.
Posledný deň Veľkej noci, Veľkonočný pondelok patrí oblievačke a šibačke. Naoko odlišné tradície vychádzajú z rovnakých predstáv. Voda a rovnako aj korbáč majú zabezpečiť dievčatám sviežosť a plodnosť.
Šibanie je typické pre západ a stredo-západ, polievanie pre Oravu a východ.
Šibať aj oblievať chodia chlapci skoro ráno a v skupinách. Najmä v minulosti platilo, že neslobodno obísť krstnú mamu a svoju milú. Dievčatá im za odmenu pripravia pohostenie, ktoré zväčša pozostáva z vajec, koláčov a pálenky. Tiež ich obdarujú maľovaným vajcom a v niektorých krajoch aj naviažu farebnú stuhu na korbáč.

Kde zažiť tradičnú Veľkú noc?

Šibačka aj oblievačka, ktoré sa dnes stávajú veľkým lákadlom pre ľudí zo zahraničia, sú dnes hlavne rodinnou záležitosťou a tradície osobité pre strednú Európu začína vytláčať komercia.
Napriek tomu stále existuje zopár regiónov, kde si môžete užiť tú najtradičnejšiu Veľkú noc.
Sú to hlavne menšie obce, kde ešte stále stretnete mládencov v krojoch s harmonikou a vedrami vody z potoka alebo dlhými, ručne vyrobenými korbáčmi s nádhernými, farebnými stuhami.
Ostáva, dúfať, že tradície, ktoré sú spojením s našimi predkami a našou minulosťou tak skoro nevymiznú a bude možné ich vidieť aj inde, nie len v skanzenoch a múzeách.

Chcete zažiť tradičnú Veľkú noc? Alebo naopak, chcete počas Veľkej noci relaxovať niekde v tichom prostredí?
Vyberte si z našej ponuky Veľkonočných pobytov  v domčeku na vidieku, v tichom prostredí pri Dunaji alebo vo wellness hoteli v Tatrách, kde vám ponúknu aj tradičné Veľkonočné špeciality. Ak si rezervujete pobyt v penzióne Javorina v Čičmanoch, domov si odnesiete výslužku z tradičnej domácej zabíjačky 🙂

Veľkonočné pobyty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *